What's new
US Message Board 🦅 Political Discussion Forum

Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Groceries...

Canon Shooter

Diamond Member
Joined
Jan 7, 2020
Messages
13,800
Reaction score
11,539
Points
2,138
I go grocery shopping about once a week; maybe every ten days or so.

Lately, it seems as though I can't get out of the grocery store for less than a hundred bucks. Need milk? By the time I'm done I've spent $100.

Yesterday I decided to handle my ever expanding grocery bill, and made the drive up to the Navy commissary at NAS Jacksonville. I hadn't been doing it simply because it's almost 90 minutes round-trip, and traffic on I-95 up in Jax can be dismal. But, screw it. I bit the bullet and made the drive.

I ended up spending $90.28, and bought, easily, half again as much as I'd have gotten for $125 at Publix. Having not been to the commissary in a while, I guess I'd lost the appreciation for just how much cheaper it is there. For instance, at Publix a package of six Thomas's English muffins is $4.79. At the commissary, that same package of English muffins was $2.26. New York strips were $8.99 a pound. Pre-made salads, which are $5.69 at Publix are only $3.29 at the commissary

The downside is that military paydays are the 1st and 15th of each month. When payday falls on a weekend, they get paid on the preceding Friday. So, seeing as I went only two days after their payday, a lot of stuff had been picked over pretty well. I'll have to stop over at Publix for my blueberry yogurt and these stuffed chicken breasts I like but, for the most part, everything I wanted I was able to find.

Think I may have to make this a regular thing...
 

Moonglow

Diamond Member
Joined
Jun 27, 2011
Messages
186,316
Reaction score
35,202
Points
2,220
Location
sw mizzouri
I go to a place called Ten-Box and picked up t-bone for $4.97 a pound.
 

Hang on Sloopy

Diamond Member
Joined
Jul 12, 2015
Messages
15,181
Reaction score
20,267
Points
2,288
I go grocery shopping about once a week; maybe every ten days or so.

Lately, it seems as though I can't get out of the grocery store for less than a hundred bucks. Need milk? By the time I'm done I've spent $100.

Yesterday I decided to handle my ever expanding grocery bill, and made the drive up to the Navy commissary at NAS Jacksonville. I hadn't been doing it simply because it's almost 90 minutes round-trip, and traffic on I-95 up in Jax can be dismal. But, screw it. I bit the bullet and made the drive.

I ended up spending $90.28, and bought, easily, half again as much as I'd have gotten for $125 at Publix. Having not been to the commissary in a while, I guess I'd lost the appreciation for just how much cheaper it is there. For instance, at Publix a package of six Thomas's English muffins is $4.79. At the commissary, that same package of English muffins was $2.26. New York strips were $8.99 a pound. Pre-made salads, which are $5.69 at Publix are only $3.29 at the commissary

The downside is that military paydays are the 1st and 15th of each month. When payday falls on a weekend, they get paid on the preceding Friday. So, seeing as I went only two days after their payday, a lot of stuff had been picked over pretty well. I'll have to stop over at Publix for my blueberry yogurt and these stuffed chicken breasts I like but, for the most part, everything I wanted I was able to find.

Think I may have to make this a regular thing...
Don't worry. We'll have massive shortages soon and no need to worry
 

Woodznutz

Gold Member
Joined
Dec 9, 2021
Messages
3,621
Reaction score
1,646
Points
188
Food prices are only a problem if you buy expensive foods.
 
OP
Canon Shooter

Canon Shooter

Diamond Member
Joined
Jan 7, 2020
Messages
13,800
Reaction score
11,539
Points
2,138
Food prices are only a problem if you buy expensive foods.

I try to eat healthy and, yeah, healthy food tends to be more expensive than unhealthy food. Over the last couple of years I've started paying attention to the nutritional information they put on packages and, even more than how many calories are in something, I look at the sodium. It's stunning how high the sodium levels are in a lot of the stuff at the grocery store...
 

Woodznutz

Gold Member
Joined
Dec 9, 2021
Messages
3,621
Reaction score
1,646
Points
188
I try to eat healthy and, yeah, healthy food tends to be more expensive than unhealthy food. Over the last couple of years I've started paying attention to the nutritional information they put on packages and, even more than how many calories are in something, I look at the sodium. It's stunning how high the sodium levels are in a lot of the stuff at the grocery store...
I enjoy the best of both; cheap food and good nutrition. Currently my food cost is $124/month. Should get it down to $120 in a few days. I've been keeping track for over six months.
 
OP
Canon Shooter

Canon Shooter

Diamond Member
Joined
Jan 7, 2020
Messages
13,800
Reaction score
11,539
Points
2,138
OP
Canon Shooter

Canon Shooter

Diamond Member
Joined
Jan 7, 2020
Messages
13,800
Reaction score
11,539
Points
2,138
I enjoy the best of both; cheap food and good nutrition. Currently my food cost is $124/month. Should get it down to $120 in a few days. I've been keeping track for over six months.

A month??

How do you maintain a healthy caloric intake for so little?
 

Woodznutz

Gold Member
Joined
Dec 9, 2021
Messages
3,621
Reaction score
1,646
Points
188
A month??

How do you maintain a healthy caloric intake for so little?
I only weigh 145 lbs. so I don't need that much food. I have a very healthy digestive system, so I get the maximum nutrition from the food I eat. I choose nutrient dense foods and prepare/cook them myself.

But the reason my food costs are so low is that I set out to prove, if only to myself, that one can eat well on a budget.

Also, I have a pretty physical job and also workout several times a week.
 

Natural Citizen

Diamond Member
Joined
Aug 8, 2016
Messages
17,923
Reaction score
12,771
Points
2,445
Calories are the name of the game if you're working out, woodz.

And if you're really 145 lbs and doing that, you better start eatin, man.
 
Last edited:

1srelluc

Diamond Member
Joined
Nov 21, 2021
Messages
9,602
Reaction score
13,174
Points
2,268
Location
Shenandoah Valley of Virginia
Pro-Tip....If you need just milk get it at a convenience store.....Sure, it may be a dollar or two higher but that will be about all you will buy. ;)
 

Ralph Norton

Platinum Member
Joined
Mar 7, 2022
Messages
896
Reaction score
857
Points
873
I enjoy the best of both; cheap food and good nutrition. Currently my food cost is $124/month. Should get it down to $120 in a few days. I've been keeping track for over six months.
$30 a week??? That can't right? Where do you shop and what do you buy?
 

Woodznutz

Gold Member
Joined
Dec 9, 2021
Messages
3,621
Reaction score
1,646
Points
188
Pro-Tip....If you need just milk get it at a convenience store.....Sure, it may be a dollar or two higher but that will be about all you will buy. ;)
I buy milk, eggs, butter, and bananas. at Kwik Trip as it's much cheaper than the supermarket I shop at.
 
Last edited:

Woodznutz

Gold Member
Joined
Dec 9, 2021
Messages
3,621
Reaction score
1,646
Points
188
$30 a week??? That can't right? Where do you shop and what do you buy?
I shop at an upscale supermarket and Kwik Trip. My food choices are,

Lean ground beef
Boneless ribeye steak (only occasionally)
Boneless chicken breasts.
Frozen cod or haddock fillets/Tartar sauce.
Eggs
1% Milk
WWBread
Potatoes
Bananas
Oranges
Carrots
Onions
Spaghetti/sauce
Buckwheat/Buttermilk pancake mix/syrup
Corn meal for homemade muffins.
Popcorn (I love popcorn).
Kwik Trip Classic Vanilla Donuts.
Whey protein supplement.
Including all seasonings and condiments.

I do have to add that I occasionally fast one day per week.
 
Last edited:

Woodznutz

Gold Member
Joined
Dec 9, 2021
Messages
3,621
Reaction score
1,646
Points
188
Oops, forgot,

Beans for bean soup.
Leeks for potato/leek soup.
Beef stew meat.
Corn Flakes (for snacking and breading)

I also stock up on these food items when they are on sale.
 
Last edited:

surada

Diamond Member
Joined
Jan 3, 2021
Messages
41,279
Reaction score
17,981
Points
2,488
I go grocery shopping about once a week; maybe every ten days or so.

Lately, it seems as though I can't get out of the grocery store for less than a hundred bucks. Need milk? By the time I'm done I've spent $100.

Yesterday I decided to handle my ever expanding grocery bill, and made the drive up to the Navy commissary at NAS Jacksonville. I hadn't been doing it simply because it's almost 90 minutes round-trip, and traffic on I-95 up in Jax can be dismal. But, screw it. I bit the bullet and made the drive.

I ended up spending $90.28, and bought, easily, half again as much as I'd have gotten for $125 at Publix. Having not been to the commissary in a while, I guess I'd lost the appreciation for just how much cheaper it is there. For instance, at Publix a package of six Thomas's English muffins is $4.79. At the commissary, that same package of English muffins was $2.26. New York strips were $8.99 a pound. Pre-made salads, which are $5.69 at Publix are only $3.29 at the commissary

The downside is that military paydays are the 1st and 15th of each month. When payday falls on a weekend, they get paid on the preceding Friday. So, seeing as I went only two days after their payday, a lot of stuff had been picked over pretty well. I'll have to stop over at Publix for my blueberry yogurt and these stuffed chicken breasts I like but, for the most part, everything I wanted I was able to find.

Think I may have to make this a regular thing...
Publix has great customer service, but they are high. Have you tried Aldi's?
 

USMB Server Goals

Total amount
$115.00
Goal
$350.00

Most reactions - Past 7 days

Forum List

Top