That's why I prefer to buy my meat already cut up and packaged at the grocery store. It just looks like meat.
I don't raise my own meat anymore, it's actually more expensive to do that these days than to buy it already processed. My dad figured this out on the cattle we raised.. he estimated we were paying about $5 a pound back in the 70s for beef when you factor in the feed, shots, medicine, hay, etc. That wasn't even counting the time. It was good but it was expensive as hell. You have to maintain a huge number of cattle for it to pay off. Pork is better because basically every part of the pig is used.
Today, I buy all my meats from a local farm. It's grass-fed beef and all organic. It is so much better tasting (and better for you) than anything you can buy at the grocery store. I feel sorry for people who've never had it or can't get it. It's almost like the difference between fresh seafood and canned seafood.