Grocery expenses.

Discussion in 'General Discussion' started by Douger, Apr 6, 2011.

  1. Douger
    Offline

    Douger BANNED

    Joined:
    Jun 25, 2009
    Messages:
    12,323
    Thanks Received:
    915
    Trophy Points:
    0
    Location:
    Not fucking there !
    Ratings:
    +915
    Since It's been a long time since I've been to the empire what is you average cost per person at the grocer ( this includes paper, soap, etc.) per week or month.
     
  2. Big Black Dog
    Offline

    Big Black Dog Gold Member Supporting Member

    Joined:
    May 20, 2009
    Messages:
    22,916
    Thanks Received:
    5,110
    Trophy Points:
    260
    Ratings:
    +5,720
    I don't know but when Vienna sausages get to be over $4.00 a can, I'm quitting 'em.
     
    • Thank You! Thank You! x 1
  3. Samson
    Offline

    Samson Póg Mo Thóin Supporting Member

    Joined:
    Dec 3, 2009
    Messages:
    27,357
    Thanks Received:
    3,742
    Trophy Points:
    245
    Location:
    A Higher Plain
    Ratings:
    +4,210


    You show me yours, then I'll show you mine.
     
  4. Mr Clean
    Offline

    Mr Clean Gold Member

    Joined:
    Aug 23, 2009
    Messages:
    10,055
    Thanks Received:
    2,250
    Trophy Points:
    255
    Ratings:
    +3,825
    We spend about 100 bucks and week give or take a few.

    That's for the two of us and the dog.
     
  5. Mr. H.
    Offline

    Mr. H. Diamond Member

    Joined:
    Aug 19, 2009
    Messages:
    44,117
    Thanks Received:
    9,265
    Trophy Points:
    2,030
    Location:
    A warm place with no memory.
    Ratings:
    +15,395
    About $150/wk fam of 3. That's with Mrs. H. doing the shopping.
    It w/be $100 if I shopped.
     
  6. AllieBaba
    Offline

    AllieBaba BANNED

    Joined:
    Oct 2, 2007
    Messages:
    33,778
    Thanks Received:
    3,648
    Trophy Points:
    0
    Ratings:
    +3,650
    Me and my two kids...we spend $400 a month, more or less. Hardly ever less.
     
  7. AllieBaba
    Offline

    AllieBaba BANNED

    Joined:
    Oct 2, 2007
    Messages:
    33,778
    Thanks Received:
    3,648
    Trophy Points:
    0
    Ratings:
    +3,650
    I'm lucky because I run a tab at the local grocery store, so only have to pay 1x a month. They're a little more expensive, and quite a bit more limited than if I were to drive for 2 hours (one way) and hit the nearest big supermarket. I figure it pans out costwise, though, when you take into account the time and the cost of gas I'd spend to go somewhere else.

    Plus I'm able to really keep tabs on exactly how much I do spend on groceries. It's kind of cool.
     
  8. Annie
    Offline

    Annie Diamond Member

    Joined:
    Nov 22, 2003
    Messages:
    50,847
    Thanks Received:
    4,644
    Trophy Points:
    1,790
    Ratings:
    +4,770
    I've been spending about $20 a week, mostly for me, but I've had friends and kids too for an occasional dinner or lunch. It's become much more difficult to hold costs down in the past 3 months or so. With gas prices doing what they are, I expect it's going to get much, much worse.
     
  9. Trajan
    Offline

    Trajan conscientia mille testes

    Joined:
    Jun 17, 2010
    Messages:
    29,048
    Thanks Received:
    4,751
    Trophy Points:
    48
    Location:
    The Bay Area Soviet
    Ratings:
    +4,756
    $20 as in twenty dollars? :eek:
     
  10. Mr. H.
    Offline

    Mr. H. Diamond Member

    Joined:
    Aug 19, 2009
    Messages:
    44,117
    Thanks Received:
    9,265
    Trophy Points:
    2,030
    Location:
    A warm place with no memory.
    Ratings:
    +15,395
    Ok, Douger. You've set us up, so what's the punchline?
     

Share This Page