Chewy review

Discussion in 'Reviews' started by Gracie, May 25, 2018.

  1. Gracie
    Offline

    Gracie Diamond Member

    Joined:
    Feb 13, 2013
    Messages:
    58,191
    Thanks Received:
    15,221
    Trophy Points:
    2,220
    Location:
    Northern Cali Forest
    Ratings:
    +41,971
    I ordered 4 cases (30 can count) from this place...Fancy Feast, cuz that's what our cat from hell likes, for 68 bucks, yesterday. It arrived today. :113:

    CHEAP! Beats grocery store prices!! If you have pets..check it out!

    Chewy.com
     
    • Thank You! Thank You! x 3
  2. Pogo
    Offline

    Pogo Diamond Member

    Joined:
    Dec 7, 2012
    Messages:
    91,619
    Thanks Received:
    13,771
    Trophy Points:
    2,190
    Location:
    Carolinia Agresticia; the Forest Primeval
    Ratings:
    +44,831
    So is that 120 cans for $68?

    FannyFeast -- that's the little tiny 3-oz cans, innit? I get those now and then for Hobbes thinking "here's a quality treat for ya". He just goes, "yeah what else you got?"
     
    • Funny and Agree!! Funny and Agree!! x 1
  3. Darkwind
    Offline

    Darkwind Gold Member

    Joined:
    Jun 18, 2009
    Messages:
    21,018
    Thanks Received:
    3,952
    Trophy Points:
    290
    Ratings:
    +10,837
    We pay 0.44 a can for 9 lives.
     
  4. Pogo
    Offline

    Pogo Diamond Member

    Joined:
    Dec 7, 2012
    Messages:
    91,619
    Thanks Received:
    13,771
    Trophy Points:
    2,190
    Location:
    Carolinia Agresticia; the Forest Primeval
    Ratings:
    +44,831
    The 5.5 oz can of 9L is 40-45 cents here, Friskies 50 to 60. Normal price that is. In the cutout bin they're all 30 cents. Just dented, not old stock.
     
  5. Gracie
    Offline

    Gracie Diamond Member

    Joined:
    Feb 13, 2013
    Messages:
    58,191
    Thanks Received:
    15,221
    Trophy Points:
    2,220
    Location:
    Northern Cali Forest
    Ratings:
    +41,971
    On Chewy..its probably 30 cents a can. Like I said..CHEAP!!!! Doesn't hurt to go look. Don't have to join or anything. But if you do order..you won't be sorry, that much I can say. Here at the local market...its 10 cans for 7.00. I got the case of 30 for 15. Which makes it 50 cents a can.
    Friskies she likes too. 8 bucks a case for 24 cans. CHEAP! But ya gotta order at least 49 bucks worth to get free shipping. Which we did.

    Just thought I would let y'all know.
     
    • Thank You! Thank You! x 1
  6. Pogo
    Offline

    Pogo Diamond Member

    Joined:
    Dec 7, 2012
    Messages:
    91,619
    Thanks Received:
    13,771
    Trophy Points:
    2,190
    Location:
    Carolinia Agresticia; the Forest Primeval
    Ratings:
    +44,831
    When I first clicked in here I didn't know "Chewy" was the name of a vendor. A million yeas ago I had a friend named "Chewy". I thought she was finally getting reviewed. :dunno:
     
    • Funny Funny x 1
  7. Gracie
    Offline

    Gracie Diamond Member

    Joined:
    Feb 13, 2013
    Messages:
    58,191
    Thanks Received:
    15,221
    Trophy Points:
    2,220
    Location:
    Northern Cali Forest
    Ratings:
    +41,971
    I have seen quite a number of vendors for pet food but never really looked. This time I did and I'm glad of it, lol.
    Damn cat...I am getting attached to her and I didn't want to. But, if she wants fancy feast..then fancy feast she gets.:D
     
    • Funny and Agree!! Funny and Agree!! x 1
  8. ZZ PUPPS
    Offline

    ZZ PUPPS Platinum Member

    Joined:
    Jul 22, 2016
    Messages:
    9,158
    Thanks Received:
    4,410
    Trophy Points:
    430
    Location:
    Inside GT's Head
    Ratings:
    +19,308
    Pupps has used them in addition to Petflow and Amazon. Walmart is also getting into the online game. They have the same price as Chewy for a 30 count case of FF, Gracie, and free shipping starts at 35.
     
    • Thank You! Thank You! x 1
  9. Compost
    Offline

    Compost Gold Member

    Joined:
    Sep 11, 2015
    Messages:
    6,479
    Thanks Received:
    1,451
    Trophy Points:
    290
    Location:
    Michigan
    Ratings:
    +7,046
    I like Chewy for finch and canary food and supplies. I used to use Foster and Smith but they are more expensive. The flea and tick treatments for dogs are cheaper at Chewy than F and S too. That's important because I live in Tick Country!
     
  10. Darkwind
    Offline

    Darkwind Gold Member

    Joined:
    Jun 18, 2009
    Messages:
    21,018
    Thanks Received:
    3,952
    Trophy Points:
    290
    Ratings:
    +10,837
    If you purchased 4 cases at 30 cans a case, that is 120 cans, right?

    Divide $68.00 by 120 cans and you come up with 0.57 cents per can.

    Sorry, but I don't really consider that a bargain.
     

Share This Page