Why Can't Poor People Afford Healthy Food?

Discussion in 'Politics' started by Noomi, Dec 3, 2012.

  1. Noomi
    Offline

    Noomi Ninja Kicker Supporting Member

    Joined:
    Jul 6, 2012
    Messages:
    18,121
    Thanks Received:
    3,479
    Trophy Points:
    255
    Location:
    Australia
    Ratings:
    +3,878
    Because its too expensive.

    Do you know that it is cheaper to buy a jumbo bag of potato chips and a 2 litre bottle of coke than it is to buy a loaf of bread and a bottle of water?

    Ever got those catalogues in the mail with the latest specials from your local supermarket? How many times do you see soft drinks, chocolate, chips and cakes discounted, sometimes by up to 50%? Compare that to how many times you see a price reduction on healthy foods, like apples, oranges, bananas, and bottled water.

    In KFC the other day, it was cheaper for me to buy a burger, a piece of chicken, three wings, a small popcorn chicken, a regular chips, a regular gravy and a can of Pepsi than it was to buy a salad and a bottle of water. I wanted a salad and a water, but when I compared the prices, I wondered why I should spend more money on a healthy item when I can get the unhealthy food a lot cheaper?

    How many other families see this problem? How about no discounts on junk food, and discounts only on healthy foods?


    I never used to understand why people claimed they couldn't afford healthy foods, but I understand now, because its true.
     
    • Thank You! Thank You! x 3
  2. thereisnospoon
    Offline

    thereisnospoon Gold Member

    Joined:
    Apr 11, 2010
    Messages:
    28,845
    Thanks Received:
    2,860
    Trophy Points:
    265
    Location:
    mid south
    Ratings:
    +6,414
    Actually fast food is more expensive than going to the grocery store and buying nutritious foods.
    The fact is not only are poor people unhealthy, it is their laziness that contributes to their poor health.
    Example...Why cook a decent meal when it's easier to trundle over to the closest fast food joint.
     
    • Thank You! Thank You! x 1
  3. Vel
    Offline

    Vel Gold Member

    Joined:
    Oct 30, 2008
    Messages:
    5,463
    Thanks Received:
    1,913
    Trophy Points:
    248
    Location:
    Tennessee
    Ratings:
    +1,914
    • Thank You! Thank You! x 1
  4. Noomi
    Offline

    Noomi Ninja Kicker Supporting Member

    Joined:
    Jul 6, 2012
    Messages:
    18,121
    Thanks Received:
    3,479
    Trophy Points:
    255
    Location:
    Australia
    Ratings:
    +3,878
    It depends on where you buy your fast food, and which store you buy your groceries from.

    I could spend $10 on junk from a fast food joint, and if I went to a supermarket, I could buy a loaf of bread, a carton of milk, and a packet of rice for about the same price.

    I agree with people being lazy and not wanting to cook - although I can understand that after working a long day, the last thing you want to do is come home and prepare a meal.
     
  5. francoHFW
    Offline

    francoHFW Platinum Member

    Joined:
    Sep 5, 2011
    Messages:
    33,534
    Thanks Received:
    2,178
    Trophy Points:
    1,115
    Location:
    NY 26th FINALLY DEM!
    Ratings:
    +5,628
    Like inner cities have grocery stores!
     
  6. get_involved
    Offline

    get_involved Gold Member

    Joined:
    Jul 16, 2009
    Messages:
    2,036
    Thanks Received:
    423
    Trophy Points:
    130
    Ratings:
    +565
    I paid 99 cents for a head of lettuce yesterday and water out of the tap (Which is safer than bottled water) is extremely cheap. Your post is ridiculous. Poor people can afford healthy food. They choose not to.
     
  7. Noomi
    Offline

    Noomi Ninja Kicker Supporting Member

    Joined:
    Jul 6, 2012
    Messages:
    18,121
    Thanks Received:
    3,479
    Trophy Points:
    255
    Location:
    Australia
    Ratings:
    +3,878
  8. Noomi
    Offline

    Noomi Ninja Kicker Supporting Member

    Joined:
    Jul 6, 2012
    Messages:
    18,121
    Thanks Received:
    3,479
    Trophy Points:
    255
    Location:
    Australia
    Ratings:
    +3,878
    You must be fortunate to live in an area where the tap water is actually drinkable. I invite you to my place to drink the tap water. If you like it cloudy and full of grit, I am sure you it will be a real thirst quencher.

    Btw I am not defending poor people at all. I want them to buy healthy foods, its just that in the last week I have come to have a bit more understanding about their complaints.
     
  9. del
    Offline

    del BANNED

    Joined:
    Sep 3, 2008
    Messages:
    45,052
    Thanks Received:
    9,830
    Trophy Points:
    0
    Ratings:
    +9,885
    no, it isn't.

    a loaf of bread costs about $2, a bag of chips costs $3

    2 liter bottle of coke costs anywhere from $1.25 to $1.79

    water comes right out of the tap at about .002 cents/gallon

    try again
     
  10. Politico
    Offline

    Politico Gold Member

    Joined:
    Jul 5, 2011
    Messages:
    13,855
    Thanks Received:
    937
    Trophy Points:
    175
    Ratings:
    +1,491
    They can. They just don't want to.
     

Share This Page