$7.00 a day

Discussion in 'General Discussion' started by Againsheila, Jul 3, 2011.

  1. Againsheila
    Offline

    Againsheila Gold Member

    Joined:
    Nov 1, 2008
    Messages:
    17,126
    Thanks Received:
    2,554
    Trophy Points:
    245
    Location:
    Federal Way WA
    Ratings:
    +2,700
    A couple of months ago, one of our television stations started a campaign called "Why the Fork?" They were complaining that the poor only live on $7.00 a day for food. They asked everyone to try this for a week to see how hard it is, well I did the math and we live on less than $7.00 a day for food for each person in our family. We're not "poor". Maybe they're getting too much money? Or maybe, the elite don't have any idea what it's like to truly be middle class and actually have to plan and cook your meals.
     
    • Thank You! Thank You! x 2
  2. CrusaderFrank
    Offline

    CrusaderFrank Diamond Member

    Joined:
    May 20, 2009
    Messages:
    81,269
    Thanks Received:
    14,920
    Trophy Points:
    2,210
    Ratings:
    +37,076
    Bear in mind, in nations where Progressive ideology rules, that $7/day puts you in the top 2% of all subjects
     
    Last edited: Jul 3, 2011
  3. Tank
    Offline

    Tank Gold Member

    Joined:
    Apr 2, 2009
    Messages:
    13,966
    Thanks Received:
    1,760
    Trophy Points:
    245
    Ratings:
    +4,015
    What do you eat, just rice and beans?
     
  4. Warrior102
    Offline

    Warrior102 Gold Member

    Joined:
    May 22, 2011
    Messages:
    16,554
    Thanks Received:
    4,019
    Trophy Points:
    183
    Ratings:
    +4,029
    Only the middle class cook at their homes?

    Funny - I have shrimp and T-Bones on the "Barbie" at the moment. Excuse me while I grab another Corona - and I can assure you - I ain't rich, nor on foodstamps!!

    LOL!
     
  5. Ragnar
    Offline

    Ragnar <--- Pic is not me

    Joined:
    Jan 23, 2010
    Messages:
    3,271
    Thanks Received:
    800
    Trophy Points:
    153
    Location:
    Cincinnati, OH
    Ratings:
    +843
    I think your math is pretty good Againsheila.

    Sans calculator I'd say that even allows for going out to eat at a halfway decent restaurant from time to time. I eat a lot of pasta, eggs, frozen veggies, rice and a little more than my share of meats and imagine I could swing that.

    Of course if you count alcohol that blows my average completely. :lol:
     
  6. xsited1
    Offline

    xsited1 Agent P

    Joined:
    Sep 15, 2008
    Messages:
    17,750
    Thanks Received:
    5,300
    Trophy Points:
    198
    Location:
    Little Rock, AR
    Ratings:
    +5,307
    We are at home most of the time, so we spend less than that. Since I'm poor, I should apply for Food Stamps.
     
    • Thank You! Thank You! x 1
  7. California Girl
    Offline

    California Girl BANNED

    Joined:
    Oct 8, 2009
    Messages:
    50,337
    Thanks Received:
    8,960
    Trophy Points:
    0
    Ratings:
    +8,965
    I grow a lot of my own veg, and certainly my own herbs. Can I live well on $7 a day, yea... even in the UK it's perfectly doable..... Shop sensibly, don't buy what you don't need, shop at the right time, get bargains, use a freezer. Simple.
     
  8. Againsheila
    Offline

    Againsheila Gold Member

    Joined:
    Nov 1, 2008
    Messages:
    17,126
    Thanks Received:
    2,554
    Trophy Points:
    245
    Location:
    Federal Way WA
    Ratings:
    +2,700
    No, we buy chicken, roasts, fresh vegetables, we have salad almost every night and this time of year we get lettuce from our garden. When bread is over $2.00 a loaf, I make my own for pennies. I save our left overs and make garbage soup once a week which is a favorite of many in this house. I cook up hams with bones, then boil the bones and make bean soup. I put in onions, celery and carrots....it's good. A spiral sliced ham, bought on sale can feed us for 3 meals and still provide sandwich meat. (one of those meals being the soup)

    Breakfast is usually toast or oatmeal or cream of wheat, we hardly ever buy those big boxes of cereal as they are so expensive and so sugary. I don't buy instant oatmeal, I use regular and if I want instant, I run it through the blender and put it in little sandwich bags.

    We get apples at Costco, oranges at Winco and I save coupons and shop sales.

    Chicken is a staple and I can cook it whole..I never fry it anymore. I bake it. When I feel like it, I boil up the bones and make broth which I can use in other meals, or to make chicken soup. I almost never buy cans of soup except for mushroom soup which we use is many casseroles. I also buy tomato soup on occasion when I want something that reminds me of my childhood.

    Hamburger, I make meatloaf, spaghetti, spanish rice, etc.

    I make my own bisquick. It's easy and it saves a bunch of money. I do use Krustes pancake mix because I can't make pancakes from scratch that taste that good.

    We also buy some quick meals, like frozen pizza and chicken tenders and we still make it with less than $7.00 a day per person. And my husband can't seem to live without pop but we still have food bills under $7.00 a day.
     
    • Thank You! Thank You! x 1
  9. Warrior102
    Offline

    Warrior102 Gold Member

    Joined:
    May 22, 2011
    Messages:
    16,554
    Thanks Received:
    4,019
    Trophy Points:
    183
    Ratings:
    +4,029
    Sounds tasty!
     
  10. strollingbones
    Offline

    strollingbones Diamond Member

    Joined:
    Aug 18, 2008
    Messages:
    65,657
    Thanks Received:
    15,626
    Trophy Points:
    2,190
    Location:
    chicken farm
    Ratings:
    +31,971
    i think the difference could be ...most of us have a pantry with spices.....we have the cooking methods..that allow us to cook a tough piece of meat etc...plus you have the diversity of places to shop....i shop at several chains for deals and then farmers markets....ect....but the ghetto only has one high priced store and there are no farmers markets...etc...
     

Share This Page